Teie arvamus on meile tähtis.

Tagasiside aitab meil muuta teenindust paremaks.

Saatja nimi
Saatja e-post
Teade
* Kõik lahtrid peavad olema täidetud.
Täname tagasiside eest!

Saada vihje!

Ootame Teie vihjeid võimalike rikkumiste, pettuste, korruptsiooni ning eetikaalaste rikkumiste kohta.

Tegemist on anonüümse vihjega.

Teade
* Kõik lahtrid peavad olema täidetud.
Täname vihje eest!15.11.2018

5 müüti ekspordiga seotud riskide kohta

Äri laiendamine välisturgudele toob sageli kaasa ootamatuseid, mis võivad nurjata tehinguid või koguni kahjustada kogu ettevõtte majanduslikku seisu - näiteks olukorras, kus arved jäävad tasumata. Millised ekspordiriskidega seotud müüdid selliseid olukordi põhjustavad?

Eesti ettevõtetele ekspordinõu pakkuva KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liige Mariko Rukholm tõdeb, et ka kogenud eksportijail juhtub, et ühel hetkel seisavad nad välisturul silmitsi ootamatu olukorraga, kus partner jätab maksmata ja tekkinud äririskid hakkavad kõigutama seni turvaliselt äri ajanud ettevõtte paati. Aasta jooksul tuleb KredEx Krediidikindlustusel Eesti eksportijatega tegeledes ette umbes sadakond makseprobleemi, kus koostööpartneriga seotud ootamatuste tõttu jääb üles olulisel määral tasumata arveid - neist ligi viiendik lõpeb kahjuga.

“Kuigi suurem osa meie ettevõtjatest teab täna juba üsna hästi, mis ohud võivad neid oma sihtriikides varitseda, levib paraku mitmeid müüte ja valearusaamu selle kohta, kuidas neid olukordi lahendada või ennetada,” tõdeb Rukholm ja kirjeldab 5 müüti, mida oma töös enim kohtab.

Müüt nr 1: Skandinaaviamaades võib riskivabalt äri ajada

Kuigi võib tunduda, et Põhjamaade ärikultuur on kindel ning sealsete partneritega äri ajades probleeme tekkida ei tohiks, näitab rahvusvahelise Creditreformi raport, et ainuüksi Rootsis kasvas maksejõuetuste arv 2017. aastal võrreldes varasema aastaga 6,2%. Lisaks Rootsile kasvas maksejõuetus näites ka Norras, Ühendkuningriikides, Belgias ja Šveitsis.

Müüt nr 2: Taustauuring maandab riske

Koostööpartnerite ja kogu sihtturu taustauuring on eksportija jaoks äärmiselt oluline ja vajalik, kuid pigem tõstab teadlikkust kui maandab riske. Saadud teave, mille osas midagi ette ei võeta, ei aita paraku kedagi kuidagi. Taustauuring võib näiteks tuua välja täiendava vajaduse tehingu või ekspordiga seotud käibe kindlustamiseks sel turul, et oma ettevõtet teadlikult võimalike riskide vastu kaitsta.

Müüt nr 3: Väikeste ettevõtete jaoks on ettevõtte kindlustamine maksmata arvete vastu liiga kallis

Veel mõni aeg tagasi oli tavapärane, et eksportijad kindlustasid oma tehinguid vajadusel minimaalselt mõne tuhande euro suuruse kindlustusmaksega. Täna on aga võimalik ka väikestel või ekspordiga alles alustavatel ettevõtetel kindlustada enda esimesi või ka väiksemaid tehinguid varasemaga võrreldes oluliselt lihtsamalt ja soodsamalt,  st ka mõnesaja euro eest. Täpne summa sõltub muidugi iga ettevõtte puhul temaga seotud ostja asukohariigist ja taustast. See tähendab, et ka väiksemal või ekspordiga alles alustaval ettevõttel on võimalik siseneda julgemalt uutele eksporditurgudele ja kaitsta end ootamatuste eest, mida võivad põhjustada ostja makseraskused. 

Müüt nr 4: Probleeme võib tekkida pigem uute koostööpartneritega

Kuigi aktiivse eksporditurgude otsimisega juurdub põhimõte “parem karta kui kahetseda” Eesti ettevõtete seas üha enam, kaob valvsus sageli pikaajaliste stabiilsete partnerite osas. Samas on ligi 80% KredEx Krediidikindlustusega kahjujuhtumitest ja makseprobleemidest seotud just pikaajaliste koostöösuhetega. Põhjused makseraskuste taga on erinevad: näiteks on teatanud laitmatu taustaga aastaid koostööpartneriks olnud välismaa ettevõtte ootamatult pankrotist, juhi vahetus on toonud kaasa väljakutseid või on tehases toimunud õnnetus, mis hävitas suurema osa partneri tootmisest.

Müüt nr 5:  Kui koostööpartner ei maksa, saan raha kätte kohtu kaudu 

Ka siin on tegemist pooliku tõega, sest kuigi eksportiv ettevõte võidakse kohtus õigeks tunnistada, järgneb sellele nn õiguse realiseerimine ehk raha tegelik väljanõudmine. Paraku võib aga see protsess kujuneda ebameeldivalt pikaks ja kulukaks, mille tulemusel võivad raha väljanõudva ettevõtte kulud kujuneda esialgsest võlast suuremaks.

Nõuandeid jaganud KredEx Krediidikindlustus on ainus kindustusselts Eestis, mis pakub eksportijatele võimalust kindlustada oma ettevõte laekumata arvetest tulenevate kahjude vastu.

 • 22. märts 2018

  KredEx tegi ettevõtetele kättesaadavaks 118 mln eurot

  Möödunud aastal võimaldasid KredExi käendused ja laenud summas 70 mln eurot 372 Eesti ettevõttel kaasata lisarahastust kogusummas 118 mln eurot. Rahastatud ettevõtetes töötab 9655 inimest ja projektide tulemusena plaanitakse luua 610 uut...

 • 20. märts 2018

  Ekspordivedur Cleveron: oma kliente tuleb valida hoolikalt

  20. märtsil toimunud EASi Ekspordikonverentsil oma kogemusi jaganud tehnoloogiaettevõte Cleveron on haaranud viimastel aastatel turgu ja suurkliente nii USA-s kui Euroopas. Samas usub ettevõte, et ka ambitsioonikal eksportijal tuleb osata...

 • 19. märts 2018

  Omavalitsused taotlevad toetust üürielamute ehitamiseks

  Kohalikud omavalitsused saavad oma elamufondi arendamiseks alates aprillist KredExilt taas toetust küsida. Sel aastal panustab riik 20 miljonit eurot ja taotlusi on võimalik esitada 15. augustini. Kohaliku omavalitsuse elamufondi...

 • 14. märts 2018

  KredExi käendusega väljastatud eluasemelaenude maht kasvas 24%

  KredExi laenukäenduse toel soetas või renoveeris möödunud aastal eluaseme 3350 leibkonda. 2017. aastal väljastas KredEx eluasemelaenu käendusi summas 33,7 mln eurot, mida oli 2016. aastaga võrreldes 8,3 mln euro võrra enam. Alates 2000....

 • 08. märts 2018

  Aasta eksporditeo auhinna sai Baltic Workboats

  KredEx Krediidikindlustus kuulutas välja “Eksporditegu 2017” auhinna, mille sai möödunud aasta silmapaistvate ekspordisaavutuste eest Saaremaal tegutsev laevaehitusettevõte Baltic Workboats. Välisturgudel tegutsevate Eesti...

kredex.ee kasutab küpsiseid. Veebilehe sirvimist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Rohkem infot. Sain aru.