Teie arvamus on meile tähtis.

Tagasiside aitab meil muuta teenindust paremaks.

Saatja nimi
Saatja e-post
Teade
* Kõik lahtrid peavad olema täidetud.
Täname tagasiside eest!

Saada vihje!

Ootame Teie vihjeid võimalike rikkumiste, pettuste, korruptsiooni ning eetikaalaste rikkumiste kohta.

Tegemist on anonüümse vihjega.

Teade
* Kõik lahtrid peavad olema täidetud.
Täname vihje eest!27.02.2019

Riik investeerib kõrgtehnoloogiliste investeeringute fondi kaudu 10 miljonit

Veebruari lõpus sõlmisid Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, KredEx ja SmartCap kauaoodatud kokkuleppe. Sellega eraldab riik 10 miljonit eurot investeeringuteks teadus- ja arendustööle orienteeritud iduettevõtetesse.

Riik investeerib KredExi tütarettevõtte SmartCapi ja selle poolt valitsetava Early Fund II kaudu kõrgtehnoloogilistesse iduettevõtetesse, millede toote või teenuse arendus ja ärimudel põhinevad suuresti teadus- ja arendustööl ning sellega seotud intellektuaalsel omandil. Otseinvesteeringuid iduettevõtetesse riik siiski ei tee, selleks plaanib SmartCap leida konkursi korras eraturult fondijuhi.

SmartCapi juhatuse liikme Sille Pettai sõnul on Eestis palju kogenud ettevõtjaid ja eksperte, kuid teadusmahukates valdkondades on endiselt ebapiisavalt kapitali, et kõiki ideid realiseerida. “On väga tervitatav, et riik adresseerib just teadus- ja arendustöö mahukate iduettevõtete kapitali puuduse probleemi, investeerides kõrge kasvupotentsiaaliga innovatsioonile orienteeritud varase faasi tehnoloogiaettevõtetesse,” toob Pettai välja.

Seni on Eesti riik investeerinud eelkõige info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkondadesse, kuid nüüd on eesmärgiks panustada nendesse innovatsioonile suunatud iduettevõttesse, mille kulud teadus- ja arendustöödele on mõistagi suured ning kus finantseerimise puudujääki on eriti teravalt tunda. Antud fakti kinnitasid ka eelmisel sügisel MKMi, SmartCapi ja Startup Estonia koostöös tellitud turu-uuringu tulemused, milles osalejad rõhutasid, et just teadus- ja arendusmahukates ning intellektuaalomandi-rohketes valdkondades on kapitali kättesaadavus käivitusperioodil paljude ettevõtete jaoks suureks takistuseks.

Riigi initsiatiiv on teretulnud ka põhjusel, et kuna teadusmahukate investeeringute puhul on riskitase kõrgem ja eeldatav investeeringu ajahorisont reeglina pikem, pärsib see erainvestorite huvi ja piirab veelgi kapitali kättesaadavust. Loodetavasti on riigi initsiatiiv esimene samm olukorra muutmiseks ning riigi kui nurgakiviinvestori panus uude fondi loob suuremad võimalused kaasata valdkonda ka erainvestoreid.

Riikliku fondifondi Early Fund II fondivalitseja SmartCap kavatseb riigieelarvest eraldatud 10 miljoni euro investeerimiseks korraldada konkursi, et leida sobiv erafondivalitseja. SmartCapi juhatuse liige Sille Pettai kinnitab, et investeering tehakse vastavalt SmartCapi varase faasi fondifondi strateegiale.

Ettevalmistusi konkursi läbiviimiseks on alustatud ning veel selle aasta jooksul soovib SmartCap välja töötada konkursi tingimused, et alustada sobiva fondivalitseja meeskonna otsimist sarnaselt varasemate investeeringutega riskikapitalifondidesse.

Pettai toob välja, et lisaks kapitali kaasamisele on vähemalt sama oluline ka iduettevõtete koostöö nii kohalike kui ka rahvusvaheliste investorite ja ekspertidega, mis on samuti SmartCapi fookus. SmartCap teeb investeeringuid kogenud riskikapitali fondijuhtide kaudu, kellel on lisaks investeeringule ka selgelt võimekus panustada iduettevõtete arengusse ning pakkuda neile ka mitmekülgset tuge ja professionaalset nõu.

Eesti riik sisenes riskikapitali turule investorina 2008. aastal ning käesolev uus investeering on järgmine oluline samm risikikapitalituru arendamiseks. Kui kümme aastat tagasi alustati otseinvesteeringutega, siis tänaseks on üle mindud fondifondi strateegiale. Riskikapitali pakkumine läbi fondifondide, nagu Balti Innovatsioonifond I, Early Fund II ja EstFund, on eraturu väga hästi toimima pannud ning kokku jõuab riigi osalusega fondide kaudu ettevõteteni ligi 600 miljoni euro ulatuses era- ja riskikapitaliinvesteeringuid.

 

SmartCapi valitsetav Early Fund II investeerib Eesti riskikapitalifondidesse, mis paigutavad kapitali varase faasi Eesti tehnoloogiaettevõtetesse, millel on suur rahvusvaheline kasvupotentsiaal. 

 • 18. aprill 2019

  Korteriühistud saavad peagi taas rekonstrueerimistoetust taotleda

  KredEx alustab alates 20. maist uuenenud tingimustel korterelamute rekonstrueerimistoetuse taotluste vastuvõttu. Sel aastal on toetusteks ettenähtud 17,5 mln eurot ning taotlusi võetakse vastu selle summa piires. KredExi eluaseme ja...

 • 17. aprill 2019

  KredEx teenis 1,3 miljonit eurot kasumit

  Eile KredExi nõukogu poolt kinnitatud 2018. aasta majandusaasta aruande põhjal teenis sihtasutus eelmisel aastal kasumit 1,3 mln eurot. Tänu KredExi ettevõtlusvaldkonna laenukäendustele, laenudele, riski- ja erakapitalifondidele kiirenes...

 • 16. aprill 2019

  LHV alustas KredExi käendusega kodulaenude sõlmimist

  Kui seni võimaldas LHV kodulaenu puhul tavapärasest väiksemat omafinantseeringut vaid kinnisvarast lisatagatise olemasolul, siis nüüd saab LHV-s lisatagatisena kasutada ka sihtasutuse KredEx käendust. KredExi toel on võimalik LHV Pangast...

kredex.ee kasutab küpsiseid. Veebilehe sirvimist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Rohkem infot. Sain aru.