Tartu maakonna iduettevõtete käive ulatus mullu 88 miljoni euroni

07.03.2023

Tartu maakonnas tegutsevad iduettevõtted tegid mullu 88 miljonit eurot käivet ja tasusid riigile 14 miljonit eurot tööjõumakse.

Tartu maakonnas tegutses Äriregistri ja Startup Estonia andmetel 2022. aasta lõpu seisuga 106 iduettevõtet, nende käive kasvas võrreldes aasta varasemaga 30% 88 miljoni euroni. Suurima käibega iduettevõtted olid Tartumaal Messente Communications (18,7 miljonit eurot), Glia (10,8 miljonit eurot), Fractory (10,6 miljonit eurot) ja HUUM (8,5 miljonit eurot).

Startup Estonia juht Eve Peeterson tõi välja, et möödunud aastal ületas Eestis iduettevõtte kokkuleppelise kümneaastase vanuse piiri 20 iduettevõtet, sh viis Tartumaa idufirmat. Lisaks toimus Tartumaal ka ühe iduettevõtte müügitehing ehk exit. “Tartumaal tegutsevad tehnoloogiaettevõtted on kasvamas järjest küpsemaks ja tugevamaks ning möödunud aasta oli selles mõttes erakordne. Näiteks ainuüksi vanuse ja müügi tõttu ei kajastu mulluses Tartumaa iduettevõtete statistikas 2,5  miljonit eurot tehnoloogiaettevõtluse käivet, kuid sellegipoolest jätkavad numbrid kasvu. See näitab kohaliku ökosüsteemi jätkusuutlikkust ja kohalike ettevõtete järjepidevat kasvu,” kommenteeris Peeterson.

Kõikides Eesti iduettevõtetes töötas mullu Maksu- ja tolliameti andmetel 9954 inimest, neist Tartumaa iduettevõtetes oli hõivatud 7% ehk 744 inimest. Idusektori töötaja keskmine palk ületas Statistikaameti andmetel mullu Eesti keskmise ligi kaks korda, ulatudes 2923 euroni.

Maksu- ja tolliameti andmetel olid Tartumaa iduettevõtetest suurimad tööandjad möödunud aasta lõpu seisuga Glia (147 töötajat), Turnit (45 töötajat), Car Rental Gateway (38 töötajat), HUUM (37 töötajat), Fractory (37 töötajat) ja eAgronom (36 töötajat).

Tööjõumakse maksid Tartu maakonna iduettevõtted mullu kokku 14 miljonit eurot, mis on 8% Eesti idufirmade poolt makstud tööjõumaksudest. Tartumaal olid suurimad tööjõumaksude maksjad 2022. aastal Glia (3,5 miljonit eurot), Fractory (1,3 miljonit eurot), eAgronom (900 tuhat eurot) ja Turnit (800 tuhat eurot). Kokku tasusid Eesti iduettevõtted riigile mullu 185 miljonit eurot tööjõumakse.

Startup Estonia poolt hallatava iduettevõtete andmebaasi andmetel tegutseb Eestis täna 1444 iduettevõtet. Startup Estonia rõhutab, et ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole siiski võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega.

Startup Estonia kogub andmeid koostöös iduettevõtjatega ning avaldatud statistika aluseks on iduettevõtete ning Eesti Maksu- ja Tolliameti ja Statistikaameti andmed. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus, Startup Estonia teaduskiirendi tegevusi viib ellu SmartCap. Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.