Eesti idusektori käive ei kasvanud, kuid riiklikke makse tasuti rekordiliselt palju
15.02.2024
Eesti idusektori ettevõtete käive oli möödunud aastal 2,9 miljardit eurot, püsides võrreldes aasta varasemaga samal tasemel. Riiklikke makse tasuti aga mullu ligi viiendiku võrra rohkem, kokku 332,6 miljonit eurot.
Startup Estonia juht Eve Peeterson märkis, et üldisele majanduslangusele vaatamata püsis Eesti idusektor stabiilsena. “Investeerimisaktiivsus on tunduvalt langenud nii meil kui mujal maailmas, kuid meie iduettevõtted reageerisid muutunud keskkonnale, keskendudes käivete hoidmisele ja kasumlikkusele. Avalikkus nägi küll seda koondamiste või ambitsioonikate kasvuplaanide edasilükkamisena, kuid just selline strateegia aitab meie iduettevõtetel püsima jääda,” ütles Peeterson.
Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel oli Eesti idusektori ettevõtete käive 2023. aastal 2,9 miljardit eurot, püsides võrreldes aasta varasemaga samal tasemel. Suurima käibega iduettevõtteks oli mullu Eesti idusektori lipulaev Bolt, mille käive ulatus rekordilise 1,2 miljardi euroni. Liidrile järgnesid Pipedrive (293 miljonit eurot), Veriff (68,2 miljonit eurot), Sunly (53,6 miljonit eurot) ja Boku (53,5 miljonit eurot).
Peeterson sõnas, et mullu võttis Startup Estonia kasutusele uue startup-ökosüsteemi platvormi Dealroom ning ka idusektori käekäigu kajastamise metoodikas on toimunud muudatusi. “Eesti iduettevõtted muutuvad järjest küpsemaks ehk ületavad kokkuleppelise kümne aasta piiri ning praktika näitab, et tehnoloogiamahukate ettevõtete arendustsüklid ongi sellest pikemad. Seetõttu pole ettevõtete liigitamine vanuse alusel enam relevantne. Hoopis olulisem on mõju riigi majandusele ja tehnoloogia ekspordipotentsiaal, ettevõtte panus teadusarendusse ning kõrge lisandväärtusega töökohtade loomine. Oleme oma statistikat laiendanud, et saada idusektoris toimuvast objektiivsema pildi,” selgitas Peeterson.
Eesti idusektori statistika hõlmab nii iduettevõtteid selle klassikalises definitsioonis kui ka üle kümne aasta vanuseid ja müügitehinguni jõudnud Eestis tegutsevaid tehnoloogiaettevõtteid. Statistikasse kuuluvad üle kümne aasta vanused kasvuettevõtted, mis on globaalse potentsiaaliga tehnoloogiaettevõtted, kus töötab Eestis vähemalt 50 töötajat ning mis on maksnud Eestis viimasel aastal vähemalt miljon eurot tööjõumakse. Oluliseks kriteeriumiks on ka tööjõumaksude kumulatiivne kasv viimase kolme aasta jooksul vähemalt 20 protsenti.
Kuigi Eesti idusektori ettevõtete käibed ei ole võrreldes aasta varasemaga suurenenud, kasvasid oluliselt nende poolt tasutud riiklikud maksud. Eesti iduettevõtete ja kasvuettevõtete poolt tasuti mullu kokku 332,6 miljonit eurot, mida on 18% võrra enam võrreldes aasta varasemaga, kui riigile oli tasutud 281,8 miljonit eurot. Tööjõumakse on tasutud mullu 321 miljonit eurot ehk 19% enam võrreldes aasta varasemaga.
Eesti idusektori ettevõtetest olid suurimaks tööjõumaksude maksjaks Bolt (36,9 miljonit eurot), Wise (34,9 miljonit eurot), kasvuettevõte Microsoft Development Center Estonia (20 miljonit eurot), Playtech (17,8 miljonit eurot) ja Pipedrive (16,4 miljonit eurot).
Kaasatud investeeringute maht oli 2023. aastal 394 miljonit eurot ning kokku toimus 70 tehingut. Miljonist eurost suuremaid tehinguid oli mullu 40. “Iduettevõtete asutajad nimetavad praegust olukorda normaalsuseks ning vahepealne buum on tänaseks tõepoolest vaibunud. Samas tugevad ja kasvuks võimelised iduettevõtted pakuvad investoritele jätkuvalt huvi,” kommenteeris Startup Estonia juht.
Enim raha on mullu kaasanud energeetika, transpordi ja kaitse valdkonnas tegutsevad iduettevõtted. Keskmine avalikustatud investeerimistehingu maht oli 3 miljonit eurot, kuid viie tehingu puhul on summa avaldamata. Eesti idusektori ettevõtetest kaasasid suurimad investeeringud 2023. aastal Funderbeam (36,1 miljonit eurot), Binalyze (17,7 miljonit eurot), Rangeforce (17 miljonit eurot), Planet42 (14,1 miljonit eurot) ja Efenco (12,3 miljonit eurot). Üle kümne aasta vanustest tehnoloogiaettevõtetest kaasasid suurimad investeeringud mullu Skeleton Technologies, mis sõlmis kaks tehingut mahuga 158 miljonit eurot ning Elcogen, mis kaasas 45 miljonit eurot.
Startup Estonia juhib tähelepanu, et ülaltoodud Eesti idusektori ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega ning need ei ole võrreldavad majandusaasta aruande andmetega.
Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi (projekti number 2021-2027.1.03.23-0212) rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest.