Eesti, Läti ja Leedu era- ja riskikapitali turu maht on viie aastaga kasvanud seitse korda ning selle maht ulatus ligi 3 miljardi euroni

19.09.2019

Koos Põhjamaadega moodustavad Balti riigid täna nn New Nordics piirkonna, mis on tõusmas Jaapani ja USA kõrval uueks regiooniks institutsionaalsete investorite investeerimisstrateegiates.

Baltic VCA aastakonverentsil esinenud maailma juhtivad era- ja riskiinvestorid peavad Baltimaid ja Eestit atraktiivseks investeerimispiirkonnaks, mida iseloomustavad dünaamilisus, tugev iduettevõtete kogukond ja kogenud investorid.

“Aastal 2013 oli Baltimaade era- ja riskikapitali turu maht 385 miljonit ja siin tegutsesid üksikud tegijad nagu BaltCap ja Arengufond. Tänaseks oleme kasvanud ligi 3 miljardi eurose mahuga turuks, siin tegutsevad erinevate investeerimisstrateegiatega meeskonnad ning siit on välja kasvanud globaalset edu saavutanud iduettevõtted. Kasv on olnud muljetavaldav ning tugev vundament kasvu jätkamiseks on olemas - meil on kogemused ja oskused investeeringute jätkamiseks ja edukate ettevõtete ülesehitamiseks, kuid seda peab kindlasti toetama stabiilne investeerimiskeskkond,” sõnas Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsioon EstVCA juht Kristjan Kalda.

Kalda rõhutas, et era- ja riskikapitalil on oluline roll majanduses, mida ei tohi alahinnata. “Kui me ei aita ettevõtteid üles ehitada, ei arenda neid ja ei vii globaalsetele turgudele, siis see mõjutab kogu riigi majandust,” lisas ta.

Invest Europe'i tegevjuht Michael Collins märkis oma ettekandes, et vaatamata väiksusele on Baltimaade riski- ja erakapitali fondid näidanud väga häid tulemusi. "Baltimaad on investorile uskumatult atraktiivne piirkond, siit tulevad väga atraktiivsed ettevõtted ja kohalik kogukond on väga tugev. Väljakutseks on investorite meelitamine erinevatest maailma nurkadest. Kui teil see õnnestub, siis ei ole edul piire!" rääkis ta.

Isomer Capitali partner Chris Wade soovitas Baltimaadel ära kasutada erasektori investeerimispotentsiaali. “Ma usun kirglikult, et Euroopa on imeline koht iduettevõtete loomiseks ja riskikapitali fondide rajamiseks aga ka erasektor võiks panustada suurepäraste iduettevõtete ehitamisse. Selleks oleks vaja luua platvorm, mis seda toetaks.”

Baltic VCA assotsiatsiooni eesmärk on Balti riikide tutvustamine ja turundamine institutsionaalsetele ning era- ja riskikapitali investoritele. Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsioon EstVCA on Baltic VCA assotsiatsiooni liige.

Pärnus toimunud Baltic VCA Summit on Baltimaade suurim professionaalsetele investoritele suunatud üritus, millest võttis osa 200 osalejat 13 erinevast riigist, sealhulgas Jaapanist, Inglismaalt, Singapurist ja USAst.