Ettevõtete poolt kindlustatud tehingute maht kasvas 33 miljoni euro võrra

22.05.2019

KredEx Krediidikindlustuse majandustulemused näitavad, et kui veel eelmisel aastal kindlustasid ettevõtted esimesel kvartalil oma ärimahte 167 miljoni euro eest, siis tänavu samal ajal juba 200 miljoni euro eest.

Pilt
Erki Aamer, KredEx Krediidikindlustuse juhatuse esimees
Erki Aamer, KredEx Krediidikindlustuse juhatuse esimees

Ettevõtete ja eriti eksportijate kasvava kindlustustrendi taga on KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liikme Erki Aameri sõnul kasvav teadlikkus võimalike riskide ja nende ennetamiseks loodud vahendite osas.

“Üha enam ettevõtteid kogeb omal nahal, et äri ajaloo järgi äri tulevikku alati ennustada ei saa ning et ka edukatest koostööpartneritest võivad ühel hetkel kujuneda võlglased, kelle tasumata arved avaldavad ettevõttele olulist mõju,” selgitas Aamer.

Tema sõnul eelistab üha enam ettevõtteid näiteks uutele turgudele sisenedes või uute koostööpartneritega tööd alustades end kindlustada, et usaldada probleemide tekkimise korral nendega tegelemine spetsialistidele. “Ainuüksi esimese kvartali jooksul hüvitasime ettevõtetele 5 kahju summas 76 497 eurot, mis ilma kindlustuseta oleks jäänud ettevõtetel maksmata arvete tõttu saamata. Samas teatas sel perioodil maksehäiretest kokku 19 ettevõtet, kellele tekitatud võlad moodustasid kokku ligi 850 000 eurot. Koostöös kindlusseltsiga ei pea ettevõtja tekkinud võlgadega üksi tegelema ja tihti on võimalik edukate läbirääkimiste tulemusel need võlgnevused siiski tasuda,” selgitas Aamer, kuid tõdes, et ligi 20% juhtumitest lõpeb siiski maksmata arve ja selle hüvitamisega ettevõtjale.

Esimesel kvartalil hüvitati Eesti ettevõtjatele maksmata jäänud tulu nii seoses kodumaiste kui ka Rootsi, Läti ja Belgia koostööpartneritega. “Näiteks Läti puhul oli tegemist juhtumiga, kus tellija ettevõtte kontaktinimesed vahetusid ning uute juhtide kaudu kujunes tellimustöö maksumuse saamine keeruliseks,” tõi Aamer näite olukorrast, kus arvete maksed ettevõttele ei laeku. Samas raporteeriti tema sõnul esimese kvartali jooksul maksehäireid lisaks ka seoses Soome, Ukraina, Rootsi, Prantsusmaa ja Venemaa turgudel tegutsevate ostjatega, kuid paljud neist juhtumitest lahenesid koostöös kindlustusseltsiga ning said lõpuks tasutud.

KredEx Krediidikindlustus on ainus kindlustusselts Eestis, mis pakub eksportijatele võimalust kindlustada oma ettevõte laekumata arvetest tulenevate kahjude vastu. Oma tegutsemisaja jooksul on KredEx Krediidikindlustus kindlustanud Eesti ettevõtete müügikäivet 100 riigis enam kui 4 miljardi euro ulatuses.