Meelis Tambla: ettevõtjad võiksid aktiivsemalt kasutada pikaajalisi ekspordigarantiisid

20.11.2014

AS KredEx Krediidikindlustuse juhatuse esimees Meelis Tambla ütles täna Tallinnas FinanceEstonia foorumil toimunud paneeldiskussioonis „Eesti ekspordi finantseerimise võimalused“, et Eesti eksportijad võiksid lisaks lühiajalisele krediidikindlustusele kasutada aktiivsemalt pikaajalisi ekspordigarantiisid, mida riik on valmis ettevõtjatele pakkuma.

„Eestis viiendat aastat tegutsev riiklik krediidikindlustusselts pakub ettevõtjatele erinevaid võimalusi oma välisostjate makseriskide kindlustamiseks. Loodud on uusi finantseerimisvõimalusi, mis aitavad kiiremini jõuda välisturgudele ning lüüa läbi tihenevas väliskonkurentsis. Kui lühiajaliste maksetähtaegade krediidikindlustust kasutavad kohalikud ettevõtjad aktiivselt, siis pikaajaliste ekspordigarantiide kasutamisel suuremahuliste ekspordiprojektide puhul võiksid olla ettevõtjad tunduvalt aktiivsemad,“ ütles KredEx Krediidikindlustuse juhatuse esimees Meelis Tambla.

Paneeldiskussioonis osalenud Nordea panga Baltikumi väliskaubanduse finantseerimise osakonna juhi Birgit Hint’i sõnul teevad pangad riiklike ekspordiagentuuridega igapäevaselt koostööd, et parandada ettevõtjate rahastamisvõimalusi. „Pankadel on pakkuda mitmeid tooteid ja lahendusi ekspordiga seotud riskide maandamiseks ning lühiajaliseks finantseerimiseks nende raames. Uue tehingu läbirääkimisel on kindlasti abiks, kui ettevõte on teadlik levinumatest makse- ja tagatisinstrumentidest, mida rahvusvahelistes tehingutes kasutatakse. Sageli näeme, et tehingud jäävad teostamata vähese teadlikkuse tõttu, mistõttu julgustame ettevõtjaid endid kaasaegsete lahendustega kursis hoidma“ ütles Hint.